הספר הבא

אני שמח לבשר שחתמתי אמש על חוזה להוצאת ספרי השלישי.
אין לי אפשרות לענות כרגע על רוב השאלות שמשפט כזה עשוי לעורר, כמו מה שם הספר (עוד אין כזה), הוצאת הספרים (כבר יש כזאת), הסוגה או הנושא בו העלילה עוסקת. כל מה שאני יכול להגיד זה שהספר עדיין בתהליכי עבודה, ושהוא צפוי לראות אור מתישהו במהלך 2019. פרטים נוספים – בהמשך…

שני טיפים לכתיבת פרוזה

בעמוד הפייסבוק "אתגר 30 יום של כתיבה" ביקשו ממני לתת טיפ לכותבי פרוזה. נתתי להם שניים:

"אני ממליץ להשלים את השלד העלילתי (מסמך שמגדיר מהי העלילה בכללותה ומהם הדברים המרכזיים שיקרו בכל פרק) עוד לפני שכותבים אפילו מילה אחת בספר.
בנוסף, אני ממליץ לבצע טרם הכתיבה מחקר מעמיק על כל הנושאים שבהם צפוי לעסוק הספר. לדוגמה, לפני שהתחלתי לכתוב את ספרי "המלך צ'ינגיס הראשון", היה לי ברור מה יתרחש בכל פרק, וכמעט לא סטיתי מכך במהלך הכתיבה עצמה. כמו כן, קראתי וסיכמתי ספרים, מאמרים, ערכי ויקיפדיה ובלוגים על נושאים שידעתי שיופיעו בספר (למשל דיקטטורות והפיכות צבאיות), וכן חיפשתי תמונות קשורות וצפיתי ב-YouTube וב-Google Street View בלוקיישנים שבהם מתרחשת העלילה (למשל הרחובות הסמוכים לבניין עצרת האו"ם בניו-יורק).
במהלך המחקר מקבלים רעיונות נוספים לכתיבה, וגם מונעים בהמשך היתקעויות מתסכלות בתהליך הכתיבה, בכל פעם שצריך לוודא אם מה שנכתב אמין מבחינה היסטורית, גיאוגרפית, תרבותית וכדומה."

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20229472_496855900663514_4584994201568883032_o.jpg?oh=6b5dd41e722073ac55772312929c7501&oe=59EF9F40

סיכום שבוע הספר 2017 ושנה ל"המלך צ'ינגיס הראשון"

"המלך צ'ינגיס הראשון" יצא לאור לפני שנה בדיוק, הישר לתוך שבוע הספר של 2016. אם בשנה שעברה הייתי ברוב הערבים ביריד בכיכר רבין, השנה הגעתי רק לשני ערבים כדי "לעבוד". אחרי שנה הספר כבר כמעט לא מסוקר, נמצא רק בחלק מהחנויות על המדף, ורוב מי שרצה לקנות אותו כבר עשה זאת. זהו תהליך טבעי – למעשה הספר החזיק מעמד בחנויות ובתודעה הרבה יותר זמן ממה שציפיתי, אף שמעולם לא השתתף במבצעי הרשתות. לכן הגעתי לשבוע הספר השנה בידיעה שהעניין והמכירות לא יזכירו את השטף הגדול של השנה שעברה. אולי מכיוון שבאתי עם ציפיות נמוכות, בסך הכול הופתעתי לטובה. לא מעט אנשים קנו את הספר בדוכן של הוצאת גרף, והפעם התארחתי גם בדוכן של האגודה למדע בדיוני ולפנטסיה, שלראשונה השתתפה בשבוע הספר והציעה לקהל את הספרים המועמדים לפרס גפן. לא הייתי באופוריה כמו בשנה שעברה, אבל הכרתי הפעם יותר אנשים, הייתי יותר רגוע, והכי חשוב – היה פחות חם!

שבוע הספר 2017

בשבוע הספר הבא עלינו לטובה אני מתכוון להגיע לפחות פעמיים ליריד המרכזי בכיכר רבין. בערב הפתיחה (רביעי הזה) אתנחל בדוכן הבית של הוצאת גרף החל מהשעה 20:30. ביום שני שאחריו אתארח בדוכן מועמדי פרס גפן של האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה החל מהשעה 20:00. מצפה לראותכם!

מועדון קוראות עין ורד

לפני כמה שבועות גיליתי במקרה שמתוכנן מפגש ב"מועדון קוראות עין ורד" שיעסוק בספרי "המלך צ'ינגיס הראשון". בניגוד למפגש ב"מועדון קוראות תל אביב" או לזה שהיה בחולון, המפגש הזה נקבע לגמרי ללא מעורבותי. עכשיו, עין ורד זה לא סתם מקום בשבילי – גרתי במושב כמה שנים ובית הוריי נמצא שם. אז מובן שהדבר הטבעי ביותר עבורי היה להזמין את עצמי לאירוע, שהתקיים אתמול בלילה בנוכחות 13 נשים (ואני) שכבר קראו את הספר. חשבתי שיהיה מעניין להיות "זבוב על הקיר" בפורום שמתכנס כדי לדבר עליי, אבל באופן שהיה כנראה בלתי נמנע הפך המפגש לסשן של שאלות ותשובות, שבו למעשה נאמתי שעתיים כמעט בלי הפרעה. באיזה שהוא שלב הקוראות התחילו להראות סימני שבירה, אבל אני מאוד נהניתי, וזה מה שחשוב, לא?

ישראל היום

אחרי ש"המלך צ'ינגיס הראשון" יצא, העיתון הגדול היחיד שלא כתב עליו מאומה היה "ישראל היום". אני מניח שכל מי שקרא את הספר יכול להבין למה זה לא ממש הפתיע אותי, אם כי התאכזבתי שזה לא קרה, בקטע הפוך-על-הפוך כזה. בכל מקרה, אולי כי התפלק להם, עכשיו גם שם כתבו עליו: